Ընկույզի միջուկի յուղի օգտակար հատկությունները
Ընկույզն ունի շատ առողջ ճարպեր, բջջանյութեր, վիտամիններ և հանքանյութեր, որոնք կազմում են իր օգտակարության միայն փոքր մասը։
Ընկույզի ծագման մասին տվյալներ կան որ այն աճեցվել է հին Պարսկաստանում, նախքան աշխարհով մեկ տարածվելը: Ապա այն դարձել է հանրաճանաչ ապրանք առևտրային շուկայում և հաճախ շնորհվել արքայական ընտանիքների:
Հռոմեացիները կարծում էին, որ ընկույզը կհակազդի թույնին և կբուժի մաշկը, մինչդեռ ավանդական չինական բժշկության մեջ նրանք օգտագործվել են՝ երիկամները դետոքսիկացնելու, արյունը սնուցելու և ստամոքս-աղիքային համակարգի առողջությանը նպաստելու նպատակով։
Ընկույզի յուղը
Իսկ այսօրվա գիտության մեջ ընկույզի նկատմամբ այնքան մեծ հետաքրքրություն կա, որ վերջին 50 տարիների ընթացքում գիտնականները և ոլորտի փորձագետները ամեն տարի հավաքվում են Դևիսի Կալիֆորնիայի համալսարանում իրականացնելու ընկույզին նվիրված մի համաժողով, որի ընթացքում քննարկում են ընկույզի առողջության վերջին հետազոտությունները:
Թեև ուսումնասիրությունները ավանդաբար կենտրոնացել են ընկույզի օգուտների վրա, ավելի նոր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ ընկույզից ստացված յուղը պահպանում է իր ամբողջ առողջարար ազդեցությունը, միաժամանակ դառնալով ավելի բազմակողմանի օգտագործելի։
Յուղն ունի ընկույզային նուրբ համ, և շնորհիվ սառը ճմլման-ճզմման մեթոդի, պահպանում է բոլոր օգտակար սննդանյութերը և միացությունները առկա ընկույզում, ներառյալ չհագեցած ճարպաթթուները և բուսական միացությունները, որոնք կոչվում են պոլիֆենոլներ։
Ընկույզի յուղի օգտագար հատկությունները
Ընկույզի յուղն օգտագործվում է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին ընդունման համար, և ունի բազում օգտակար հատկություններ երկու դեպքում էլ։
Արտաքին օգտագործման առավելությունները՝
Ընկույզի յուղը օգտակար է մազերի համար՝ շնորհիվ օմեգա-3 ճարպաթթուների հարուստ պարունակության:
Այն ոչ միայն կանխում է մազաթափությունը, այլև ամրացնում է մազերը և նպաստում թարմ մազերի աճին։
Այն նաև սնուցում է մաշկը,ապահովում է նրա թարմությունը և պարգևում երիտասարդ տեսք։
Նrերքին օգտագործման առավելությունները՝
- Օգնում է նվազեցնել ականջի ցավի և լորձաթաղանթների բորբոքումները
- Կարգավորում է սրտամկանի աշխատանքը
- Բարելավում է գլխուղեղի անոթների աշխատանքը
- Կիրառվում է արտրիտների, վարիկոզների, ոտքերի այտուցների, ինչպես նաև տուրբերկուլյոզի դեպքում
- Մաքրում է լյարդը
- Օգնում է փորկապության, ստամոքսի խոցի դեպքում,
- Նվազեցնում է շաքարի մակարդակը և ցուցված է շաքարային դիաբետով հիվանդներին
- Կարգավորում է վահանագեղձի ֆունկցիան
- Բարձրացնում է օրգանիզմի դիմադրողականությունը և պայքարում է վիրուսների դեմ
- Օրգանիզմից դուրս է բերում վատ խոլեսթերինը
- Օգտագործվում է տղամարդկանց պոտենցիայի խանգարման բուժման ընթացքում
- Բարելավում է կանանց ինքնազգացողությունը հղիության շրջանում
- Արդյունավետ ազդում է տեսողության վրա
- Օգնում է կորցնել մարմնի ավելորդ քաշը։
Կրառման կարգը
Խորհուրդ է տրվում անհրաժեշտ քանակությամբ ընկույզի յուղ ավելացնել հացահատիկի և աղցանների մեջ՝ որպես վիտամին և բուրավետիչ հավելում։

Полезные свойства масла из косточек грецкого ореха
В грецких орехах много полезных жиров, клетчатки, витаминов и минералов, что составляет лишь малую часть их пользы.
Есть свидетельства происхождения грецкого ореха, что он выращивался в древней Персии, прежде чем распространился по всему миру. Затем он стал популярным товаром на коммерческом рынке и часто дарился королевским семьям.
Римляне считали, что грецкие орехи нейтрализуют яд и лечат кожу, а в традиционной китайской медицине они использовались для детоксикации почек, питания крови и улучшения здоровья желудочно-кишечного тракта.
Масло грецкого ореха
И сегодня в науке существует такой большой интерес к грецким орехам, что в течение последних 50 лет ученые и эксперты в этой области ежегодно собираются в Калифорнийском университете в Дэвисе на конференцию по грецким орехам, чтобы обсудить последние исследования в области здоровья орехов.
В то время как исследования традиционно были сосредоточены на пользе грецких орехов, более поздние исследования показывают, что масло, полученное из грецких орехов, сохраняет все свои преимущества для здоровья, становясь при этом более универсальным.
Масло имеет тонкий ореховый вкус и, благодаря методу холодного отжима, сохраняет все полезные питательные вещества и соединения, содержащиеся в орехе, в том числе ненасыщенные жирные кислоты и растительные соединения, называемые полифенолами.
Полезные свойства масла грецкого ореха
Масло грецкого ореха Он используется как наружно, так и внутренне, и в обоих случаях обладает многими полезными свойствами.
Преимущества наружного применения:
Масло грецкого ореха полезно для волос благодаря богатому содержанию омега-3 жирных кислот.
Он не только предотвращает выпадение волос, но также укрепляет волосы и способствует росту новых волос.
Он также питает кожу, обеспечивает ее свежесть и придает ей молодой вид.
Преимущества внутреннего применения:
- Помогает уменьшить боль в ушах и воспаление слизистых оболочек
- Регулирует работу сердечной мышцы
- Улучшает работу сосудов головного мозга
- Применяется при артритах, варикозе, отеках ног, а также туберкулезе
- Очищает печень
- Помогает при запорах, язве желудка,
- Снижает уровень сахара и показан больным сахарным диабетом.
- Регулирует функцию щитовидной железы
- Повышает сопротивляемость организма и борется с вирусами
- Выводит плохой холестерин из организма
- Используется при лечении мужской импотенции.
- Улучшает самочувствие женщины во время беременности
- Эффективно влияет на зрение
- Помогает сбросить лишний вес тела.
Процедура ношения:
Рекомендуется добавлять необходимое количество масла грецкого ореха в каши и салаты в качестве витаминно-вкусовой добавки.