Ընկույզի միջուկի յուղի օգտակար հատկությունները
Ընկույզն ունի շատ առողջ ճարպեր, բջջանյութեր, վիտամիններ և հանքանյութեր, որոնք կազմում են իր օգտակարության միայն փոքր մասը։
Ընկույզի ծագման մասին տվյալներ կան որ այն աճեցվել է հին Պարսկաստանում, նախքան աշխարհով մեկ տարածվելը: Ապա այն դարձել է հանրաճանաչ ապրանք առևտրային շուկայում և հաճախ շնորհվել արքայական ընտանիքների:
Հռոմեացիները կարծում էին, որ ընկույզը կհակազդի թույնին և կբուժի մաշկը, մինչդեռ ավանդական չինական բժշկության մեջ նրանք օգտագործվել են՝ երիկամները դետոքսիկացնելու, արյունը սնուցելու և ստամոքս-աղիքային համակարգի առողջությանը նպաստելու նպատակով։
Ընկույզի յուղը
Իսկ այսօրվա գիտության մեջ ընկույզի նկատմամբ այնքան մեծ հետաքրքրություն կա, որ վերջին 50 տարիների ընթացքում գիտնականները և ոլորտի փորձագետները ամեն տարի հավաքվում են Դևիսի Կալիֆորնիայի համալսարանում իրականացնելու ընկույզին նվիրված մի համաժողով, որի ընթացքում քննարկում են ընկույզի առողջության վերջին հետազոտությունները:
Թեև ուսումնասիրությունները ավանդաբար կենտրոնացել են ընկույզի օգուտների վրա, ավելի նոր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ ընկույզից ստացված յուղը պահպանում է իր ամբողջ առողջարար ազդեցությունը, միաժամանակ դառնալով ավելի բազմակողմանի օգտագործելի։
Յուղն ունի ընկույզային նուրբ համ, և շնորհիվ սառը ճմլման-ճզմման մեթոդի, պահպանում է բոլոր օգտակար սննդանյութերը և միացությունները առկա ընկույզում, ներառյալ չհագեցած ճարպաթթուները և բուսական միացությունները, որոնք կոչվում են պոլիֆենոլներ։
Ընկույզի յուղի օգտագար հատկությունները
Ընկույզի յուղն օգտագործվում է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին ընդունման համար, և ունի բազում օգտակար հատկություններ երկու դեպքում էլ։
Արտաքին օգտագործման առավելությունները՝
Ընկույզի յուղը օգտակար է մազերի համար՝ շնորհիվ օմեգա-3 ճարպաթթուների հարուստ պարունակության:
Այն ոչ միայն կանխում է մազաթափությունը, այլև ամրացնում է մազերը և նպաստում թարմ մազերի աճին։
Այն նաև սնուցում է մաշկը,ապահովում է նրա թարմությունը և պարգևում երիտասարդ տեսք։
Նrերքին օգտագործման առավելությունները՝
- Օգնում է նվազեցնել ականջի ցավի և լորձաթաղանթների բորբոքումները
- Կարգավորում է սրտամկանի աշխատանքը
- Բարելավում է գլխուղեղի անոթների աշխատանքը
- Կիրառվում է արտրիտների, վարիկոզների, ոտքերի այտուցների, ինչպես նաև տուրբերկուլյոզի դեպքում
- Մաքրում է լյարդը
- Օգնում է փորկապության, ստամոքսի խոցի դեպքում,
- Նվազեցնում է շաքարի մակարդակը և ցուցված է շաքարային դիաբետով հիվանդներին
- Կարգավորում է վահանագեղձի ֆունկցիան
- Բարձրացնում է օրգանիզմի դիմադրողականությունը և պայքարում է վիրուսների դեմ
- Օրգանիզմից դուրս է բերում վատ խոլեսթերինը
- Օգտագործվում է տղամարդկանց պոտենցիայի խանգարման բուժման ընթացքում
- Բարելավում է կանանց ինքնազգացողությունը հղիության շրջանում
- Արդյունավետ ազդում է տեսողության վրա
- Օգնում է կորցնել մարմնի ավելորդ քաշը։
Կրառման կարգը
Խորհուրդ է տրվում անհրաժեշտ քանակությամբ ընկույզի յուղ ավելացնել հացահատիկի և աղցանների մեջ՝ որպես վիտամին և բուրավետիչ հավելում։

To say that nuts are simply a nutritious food would sound a bit of an understatement.
Walnuts have a lot of healthy fats, fiber, vitamins and minerals, which are only a small part of their benefits.
There is evidence of the walnut’s origin that it was grown in ancient Persia before spreading around the world. It then became a popular commodity in the commercial market and was often gifted to royal families.
The Romans believed walnuts would counteract poison and heal the skin, while in traditional Chinese medicine they were used to detoxify the kidneys, nourish the blood, and promote gastrointestinal health.
The walnut oil
And there is so much interest in walnuts in science today that for the past 50 years, scientists and experts in the field have gathered annually at the University of California, Davis for a walnut conference to discuss the latest nut health research.
While studies have traditionally focused on the benefits of walnuts, more recent research shows that oil derived from walnuts retains all of its health benefits while becoming more versatile.
The oil has a subtle nutty flavor and, thanks to the cold-pressed method, preserves all the beneficial nutrients and compounds found in the nut, including unsaturated fatty acids and plant compounds called polyphenols.
Useful properties of walnut oil
Walnut oil can be consumed both orally and topically, and has many beneficial properties for both.
The benefits of consuming topically:
Walnut oil is good for hair due to its rich content of omega-3 fatty acids.
It not only prevents hair loss but also strengthens hair and promotes new hair growth.
It also nourishes the skin, ensures its freshness and gives it a youthful appearance.
When consumed orally:
- Helps reduce ear pain and inflammation of the mucous membranes
- Regulates the work of the heart muscle
- Improves the work of cerebral vessels
- It is used for arthritis, varicose veins, swelling of legs, as well as tuberculosis
- Cleanses the liver
- Helps with constipation, stomach ulcer,
- Reduces sugar levels and is indicated for patients with diabetes
- Regulates thyroid function
- Increases the body’s resistance and fights against viruses
- Removes bad cholesterol from the body
- Used in the treatment of male impotence
- Improves well-being of women during pregnancy
- Effectively affects vision
- Helps to lose excess body weight.
Dosage
It is recommended to add the necessary amount of walnut oil to cereals and salads as a vitamin and flavoring additive.
Adults: 1 teaspoon of oil 2-3 times a day 30 minutes before meals. 1 tablespoon before bedtime helps to cleanse the liver and bile ducts, restoring the gastric mucosa.